Zopár dobrých rád

Na začiatku:
Ak sa rozhodnete pre stavbu rodinného domu, prestavby alebo renovácie bytu, povedzte architektovi akú máte predstavu o podlahách .I keď súčasné technológie montáži parkiet nám umožňujú položiť alebo nalepiť takmer všetko na všetko, nie je to vždy tak. Je totiž dôležité aby projektant zakomponoval do projektu povahu a charakter parketovej podlahy ktorú chcete mať vo Vašom dome, byte, kancelárii alebo obchode.Treba mať na zreteli typ dreviny a veľkosť prvkov v závislosti od navrhovaného vykurovania, hrúbku parkiet v závislosti od susediacich keramických, textilných alebo PVC krytín, aby neskôr pri realizácii stavby nevznikli zbytočné neestetické schodíky medzi prechodmi (parkety-koberec, parkety-dlažba a pod.). Ak ste si nie istý v týchto otázkach, pozvite si svojho parketára a prekonzultujte s ním tieto otázky. Mal by Vám vedieť poradiť.

Izolácia:
Ak ste teda pokročili v stavbe do fáze realizácie poterov, dbajte na bezchybne zhotovenú izoláciu. Parketová podlaha, či už v takej alebo onakej podobe nemá rada vodu, a hlavne tú čo ide zospodu. Parketár síce vie zmerať vlhkosť veľmi presne pre začiatok svojej práce, ale stačí niekde v rohu malá chyba v izolácií poteru a pri silnejšom nápore spodnej alebo dažďovej vody môže prísť katastrofa a bude drahá. Parkety sú z prírodného materiálu a jednou z ich vlastností je, že sú hygroskopické . Tým viac ak sú z masívneho dreva. Znamená to teda že z okolitého prostredia môžu prijať alebo odovzdať vlhkosť a kľudne sa môže stať, že parkety v obývačke sa odrazu do nej nevedia zmestiť a ten kopec čo vznikol ledva prekročíte.

Poter:
Firmy zaoberajúce sa zhotovovaním poterov vedia dnes zhotoviť naozaj veľmi kvalitný povrch či už cementový, alebo anhydritový, alebo spôsob suchej výstavby – rošt z drevených hranolov s tepelnou izoláciou prekrytý OSB doskami. Cementový a anhydritový poter by mal mať hrúbku asi 5 cm vystužený nad izoláciou poteru kari rohožou, musí byť pevný a nesmie sa droliť. Čím hrubšia vrstva poteru tým dlhšie schnutie. Maximálna vlhkosť poteru pred uložením parkiet je 3% obj. hmotnosti, to znamená 3kg vody v 100 kg poteru, pri podlahovom kúrení 1,5 % obj. hmotnosti. Parketár si to vie zmerať a pri uložení parkiet nad tieto hodnoty riskuje reklamáciu. Dosiahnutie tohto stavu môže trvať v závislosti od počasia, ročného obdobia a fáze samotnej stavby kľudne 5 mesiacov.

Rovina:
Povrch pre uloženie parketovej podlahy musí byť rovný, s toleranciou 2-3 mm na 2metre. Pri súčastiach zabudovaných do poteru, muriva, priečok majte na zreteli konečnú výšku podlahy. Mám na mysli hlavne podlahové vykurovacie kolektory, Rámy dverí, presklených stien a pod. Vyrovnanie alebo spevnenie nekvalitného povrchu je samozrejme možné nivelačným poterom. Nivelačný poter do 3 mm na vyhladenie a spevnenie povrchu je veľké plus pri ukladaní drevených parkiet, hlavne pokiaľ sa jedná o celoplošné lepenie drevenej podlahy. Musí to byť však nivelačná zmes určená pod parkety. Väčšia vrstva však bude stáť viac peňazí. V extrémnych prípadoch, ak nie je iná možnosť, sú samonivelačné potery určené až do hrúbky 30 mm. Pokiaľ si neviete rady ako zrovnať existujúci povrch poraďte sa so svojim parketárom. Mal by Vám vedieť poradiť a navrhnúť riešenie.

Na Záver:
Ak ste sa presvedčili, že je všetko v poriadku, vlhkosť, rovina, že nikde nie je prasknutá trubka kúrenie, alebo či sú zabudované všetky káble atď., nič nebráni tomu aby sa začalo s pokládkou Vašej podlahy. Samotná montáž je už na Vašom parketárovi ktorý vie čím nalepiť, ako nalepiť, ako uložiť a povrchovo upraviť. Poradí Vám čím ošetrovať a ako udržiavať prostredie.

Prajem spokojnosť s Vašou podlahou.

Robert Zvozil - PARKETSERVIS s.r.o.
HORE